Skarb kobiety - cz. I

Budowa anatomiczna dojrzałej kobiety umożliwia współżycie płciowe, zachodzenie w ciążę, rodzenie i karmienie dzieci. Stąd też wynika szczególne znaczenie stanu narządu rodnego.
/ 13.09.2009 12:25
Budowa anatomiczna dojrzałej kobiety umożliwia współżycie płciowe, zachodzenie w ciążę, rodzenie i karmienie dzieci. Stąd też wynika szczególne znaczenie stanu narządu rodnego, bo to właśnie w nim rozwija się nowy człowiek. Jego rozwój rozpoczyna się od momentu zapłodnienia i trwa aż do porodu, to jest do chwili, gdy dziecko jest już zdolne do życia poza łonem matki.

A teraz małe przypomnienie wiadomości lub nowości o narządzie rodnym kobiety. Narząd rodny każdej kobiety składa się z części zewnętrznych i wewnętrznych. Do części zewnętrznych zalicza się:

Wzgórek łonowy
Jest to jakby poduszeczka tłuszczowa na spojeniu łonowym. U kobiet dojrzałych pokryty jest on włosami. Owłosienie sromu ma kształt trójkąta, który ma podstawę przy brzegu spojenia łonowego.



Wargi sromowe

Są to duże fałdy skóry, które otaczają i zamykają szparę sromową. Pod wargami sromowymi dużymi znajdują się wargi sromowe małe.

Łechtaczka

Niewielkie wzniesienie nad ujściem cewki moczowej. Utworzona jest z mięśni i naczyń krwionośnych. Dzięki temu łechtaczka jest bardzo wrażliwa na podniety płciowe, drażnienie, ocieranie i dotyk. Pod wpływem pobudzenia płciowego następuje powiększenie i stwardnienie łechtaczki.

Przedsionek pochwy

Inaczej zwany wejściem do pochwy. Jest to podłużna szpara ograniczona wargami sromowymi od boków, a łechtaczką od przodu. Poniżej łechtaczki znajduje się ujście cewki moczowej.

Błona dziewicza

Przed rozpoczęciem współżycia płciowego, wejście do pochwy zasłaniają wargi sromowe małe, między którymi rozpięta jest błona dziewicza. Błona dziewicza posiada jeden lub kilka otworów, które umożliwiają odpływ krwi miesiączkowej. Rzadko zdarza się, że błona zarasta co powoduje całkowite zasłonięcie wejścia do pochwy. Dla ciekawych wymienię kilka kształtów błony dziewiczej:
  • półksiężycowaty,
  • sitowaty,
  • dwuokienkowy,
  • pierścieniowaty.
UWAGA!
Błona dziewicza podczas pierwszego stosunku płciowego najczęściej ulega przerwaniu, co w przypadku jej obfitego ukrwienia może spowodować krwawienie. Jednak nie zawsze tak jest. Krwawienie może nie wystąpić w przypadku rozciągliwej błony dziewiczej. Stąd też moja prośba do panów, którzy nie mieli tej świadomości i oskarżali partnerki (które były dziewicami i mówiły o tym, ale nie wystąpiło krwawienie) o kłamstwo. Przeproście je za brak zaufania! Poważniejszemu zniszczeniu błona dziewicza ulega podczas pierwszego porodu. Do uszkodzenia błony dziewiczej może dojść z powodu urazu (uszkodzenie palcem, ciałem obcym włożonym do pochwy – zdarza się to częściej u dziewczynek niż u kobiet).

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA