Orkiestra na ślub i wesele

Jednym z podstawowych warunków udanego wesela, jest oprawa muzyczna. Właśnie od orkiestry zależy, jak będą się bawić goście. Dobra muzyka porwie do tańca nawet największego przeciwnika tańczenia.
/ 12.06.2012 06:10

Jednym z podstawowych warunków udanego wesela, jest oprawa muzyczna. Właśnie od orkiestry zależy, jak będą się bawić goście. Dobra muzyka porwie do tańca nawet największego przeciwnika tańczenia.

Orkiestra na ślub i wesele

Wybór zespołu muzycznego nie należy do łatwych zadań. Przede wszystkim należy skupić się na tym, jaka muzyka najbardziej będzie odpowiadała gościom zgromadzonym na weselu.

Ale muzyka nie tylko jest ważna na przyjęciu weselnym. Również podczas ceremonii ślubnej. Tradycyjnie podczas ślubu słychać Marsz weselny Mendelssohna, rzadziej Wagnera. Wśród najchętniej wykonywanych utworów znajdują się nastrojowe: Aria na strunie G Bacha, Ave Maria Schuberta lub Bacha w opracowaniu Gounoda, Largo z Zimy Vivaldiego, Marzenie Schumanna i nieco żywsze, ale równie dostojne, Alleluja z Mesjasza Haendla. Najczęściej grane są na organach w towarzyszeniem skrzypiec, fletu lub śpiewaczki.

Najistotniejszy na weselu jest pierwszy taniec. Pierwszy taniec na weselu należy do Pary Młodej. Zazwyczaj nowożeńcy tańczą przy dźwiękach swojej ulubionej melodii, z którą wiążą się wspomnienia romantycznych chwil. Dużą popularnością cieszy się utwór: „Wielka miłość” Seweryna Krajeńskiego, „Księżycowa piosenka” Varius Manx, „Windą do nieba” Dwa plus Jeden, „Bo jesteś ty” Krzysztofa Krawczyka czy „Dance me to the end of love” Cohena. Często nowożeńcy decydują się na zatańczenie walca: wiedeńskiego lub angielskiego (Fale Dunaju, Noce i Dnie, Na stokach Mandżurii). Wymaga to znajomości podstawowych kroków, warto więc zapisać się na lekcje tańca kilka miesięcy przed ślubem.

Gdy nadejdzie czas na podziękowania rodzicom za trud wychowania, a także pomoc w przygotowaniu uroczystości, orkiestra również zagra odpowiednią melodię. Najczęściej grane są dwa utwory: „Cudownych rodziców mam” i „Jest taki dzień”.

Organizując przyjęcie weselne należy pamiętać, że zazwyczaj uczestniczą w nim trzy pokolenia gości, dlatego dobór prowadzącego i repertuaru powinien odpowiadać wszystkim zaproszonym. Zazwyczaj zespoły muzyczne uwzględniają w swoim repertuarze utwory biesiadne, polskie przeboje z różnych lat oraz największe współczesne hity. Ludzie doskonale bawią się przy rock and rollach, twistach, muzyce latynoskiej. Na weselach sprawdzają się piosenki włoskie i francuskie.

Coraz popularniejsze na weselach zabawą jest karaoke. Jest to świetna zabawa dla wszystkich gości weselnych. Przed dokonaniem wyboru oprawy muzycznej Para młoda powinna się zastanowić się czy na weselu zagra orkiestra, czy Dj. Jeśli para zdecyduje się zatrudnić DJ-a będzie bawić się przy ulubionych, wybranych przez siebie utworach a co najważniejsze będą to przeboje w wykonaniu oryginalnych wykonawców. Ale niektórzy z kolei nie wyobrażają sobie przyjęcia weselnego bez prawdziwej orkiestry. Rozwiązaniem może być również tzw. pakiet „muzyka pół na pół”, czyli DJ wodzirej i zespół muzyczny. W czasie, gdy orkiestra odpoczywa, za konsoletą siada DJ. Przed weselem narzeczeni powinni spotkać się z orkiestrą lub DJ-em, aby przedstawić swoje upodobania muzyczne. Warto utworzyć sobie listę utworów, które nowożeńcy chcieliby usłyszeć a które z kolei nie powinny być grane na ich weselu.

Chyba najważniejszą informacją będzie w tym miejscu fakt, iż decydując się na zespół muzyczny powinniśmy zająć się tym na długo przed planowaną datą ślubu. Najlepsze zespoły mają ściśle napięty harmonogram i może dojść do sytuacji, że zostaną nam do wyboru wyłącznie zespoły amatorskie...

Redakcja poleca

REKLAMA