Motywacja jako czynnik zbliżający do celu

Aby człowiek mógł realizować swoje postanowienia, musi mieć motywację. Jednak wbrew temu jak myśli większość osób, motywacja nie jest tylko pragnieniem czegoś. Motywacja nie jest wyłącznie silną potrzebą. Jest bowiem całym procesem, który, owszem zaczyna się od potrzeby, ale kończy dopiero na efektach, czyli ZREALIZOWANIU celu.
/ 10.01.2010 00:47

Aby człowiek mógł realizować swoje postanowienia, musi mieć motywację. Jednak wbrew temu jak myśli większość osób, motywacja nie jest tylko pragnieniem czegoś. Motywacja nie jest wyłącznie silną potrzebą. Jest bowiem całym procesem, który, owszem zaczyna się od potrzeby, ale kończy dopiero na efektach, czyli ZREALIZOWANIU celu.

Przyjrzyj się poniższemu schematowi i poszczególnym etapom:

Bodziec (potrzeba) – określenie celów – zdobycie informacji (wiedza) – działanie, konkretne zachowania – podtrzymywanie działań/zachowań – analiza efektów

Jak widzisz, sam bodziec nie wystarcza. Ludzie na ogół kończą ten proces na początku etapu działania. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie dotyka ich najwięcej momentów kryzysowych i pokus. Mało tego, znam takich osobników, którzy poddają się już na etapie określania celów! Twierdzą, że to nie dla nich, że na pewno sobie nie poradzą, że szkoda pieniędzy na to, czy na tamto. Nie myślą w kategoriach przyszłości oraz o tym, że z czasem wiele na tym zyskają. Nastawiają się jedynie na zagrożenia, wszelkie niedogodności i chwilowe poczucie straty.Motywacja, jako czynnik zbliżający do celu

Przygotuj się na zmiany i (być może) ciężką pracę

Jak wiadomo, aby coś od życia dostać, najpierw trzeba coś od siebie dać. Zrealizowanie niektórych celów wymaga nierzadko nie lada poświęceń i dużego zaangażowania. To odwieczna zasada i znajoma rzecz dla tych, którzy osiągnęli w życiu wiele.
Pomyśl o sportowcu, który jest wspaniałym sprinterem, kolarzem, pływakiem, tancerzem, alpinistą… Czy myślisz, że dostał te umiejętności od dżina, który wyszedł z lampy? Czy może złowił złotą rybkę, która spełniła jego życzenie i dzięki temu stał się tym, kim właśnie jest?
Nie ma nic za darmo – dosłownie i w przenośni. Aby zbierać plony, trzeba coś najpierw zasiać. Inaczej nigdy nie było i nie będzie. Przyjmij to do wiadomości, a będzie Ci łatwiej. Niektóre cele wymagają większej pracy, inne nie muszą być wielkimi wyzwaniami. W obu przypadkach jednak będziesz musiał coś w życiu zmienić i wnieść jakiś wkład własnej pracy.

Ucz się

Wiedza pozwoli Ci skuteczniej osiągać własne cele. Niestety w dzisiejszym świecie, kiedy dostęp do informacji jest tak prosty, można stosunkowo łatwo dać się nabić w przysłowiową butelkę. Otóż to, co masz okazję przeczytać dziś w Internecie, czy czasopismach, pisane jest dość często przez pseudo-ekspertów, którzy będąc opłaceni przez daną firmę, wypowiadają się o niezliczonych zaletach ich produktów. Mało tego, organizacje, które mają za zadanie dbać o nasze interesy oraz informować społeczeństwo o wynikach badań naukowych, o tym, co jest zdrowe, a co nie, nie zawsze się z tego wywiązują i „karmią” nasze rozumy jakąś tanią papką.
Dlatego bądź krytyczny do usłyszanych i przeczytanych poglądów, opinii, wyników badań, nowości, reklam itp. Wyciągaj wnioski, a na pewno na tym nie stracisz.

Nagradzaj się nawet za drobne osiągnięcia

To bardzo ważna zasada. Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Jednak nagrodą dla Ciebie niech nie będzie tabliczka czekolady, czy słodki baton. Jest tyle innych przyjemności w życiu, że na pewno coś dla siebie znajdziesz. Trzeba tylko poszukać!

Zapisz się na spotkania grupowego odchudzania

W wielu miastach (również w Szczecinku, w moim mieście rodzinnym) organizowane są warsztaty odchudzające w grupie. Jest to niezwykle skuteczna forma zadbania o swoją sylwetkę, a w dodatku bardzo przyjemna. Otóż oprócz gubienia zbędnych kilogramów (poprzez indywidualny plan żywieniowy i wspólny trening) możesz osiągnąć dodatkowe korzyści, np. zawrzesz nowe znajomości, wymienisz doświadczenia z innymi uczestnikami grupy, zdobędziesz wiedzę na temat właściwego odchudzania, aktywności fizycznej, psychologii (na wspólnych wykładach), lepiej poznasz siebie i będziesz umiał nazwać swoje emocje, czy poradzić sobie z podjadaniem w czasie świąt i innych uroczystości. Tych korzyści jest dużo dużo więcej. Tego typu programy są naprawdę godne przemyślenia, zwłaszcza, że jest to tzw. podejście kompleksowe do problemu nadwagi.

Przypominaj sobie powody, dla których pragniesz schudnąć

Aby podtrzymać swą motywację, warto wracać myślami do głównego celu odchudzania. Dla jednych jest to poprawa sylwetki, dla innych zmniejszenie dolegliwości zdrowotnych czy odciążenie stawów, dla kogoś może być to poprawa samopoczucia. Pamiętaj o swoich założeniach, a będziesz skuteczniej trzymał się wyznaczonych zasad.