Co powinno znaleźć się w pokoiku niemowlaka? - Wypowiedź dekoratorki.

9 miesięcy, czasami nawet mniej, tyle czasu mamy na przygotowanie pokoju dla noworodka. I chociaż może się to wydawać nieskomplikowane, bo wystarczy tylko wybrać pomiędzy różem i błękitem, to zdaniem specjalistów zajmujących się dekoracją wnętrz, jest to projekt wymagający wojskowego planowania.
/ 03.08.2012 05:15

9 miesięcy, czasami nawet mniej, tyle czasu mamy na przygotowanie pokoju dla noworodka. I chociaż może się to wydawać nieskomplikowane, bo wystarczy tylko wybrać pomiędzy różem i błękitem, to zdaniem specjalistów zajmujących się dekoracją wnętrz, jest to projekt wymagający wojskowego planowania.

Co powinno znaleźć się w pokoiku niemowlaka?

– Koniecznie trzeba dobrać odpowiednie łóżeczko, zadbać o stałą temperaturę w pokoju, znaleźć nierażące delikatnych oczu dziecka światło. Kolejna sprawa to dobór akcesoriów i mebli do przewijania, karmienia i kąpieli. Istotna jest także przestrzeń do zabawy, nawet dla paromiesięcznego dziecka, w której powinny znaleźć się zabawki rozwijające zmysły – mówi Magdalena Nawrot dekorator IKEA Katowice.

Urządzamy kącik do spania
Przyszli rodzice uwielbiają robić zakupy dla dzieci. Przewijaki, łóżeczka, maskotki, szafki na pieluchy i niekończące się półki – lista zakupów przyszłej mamy i taty jest długa. Niestety często efektem jest pokoik malucha bardziej przypominający składzik wypełniony po brzegi przedmiotami, niż funkcjonalne pomieszczenie, w którym maluch będzie spał, jadł i bawił się. Tymczasem wystarczy kilka prostych trików, aby stworzyć dziecku przyjazne środowisko. – Urządzanie pokoju dla dziecka należy zaplanować, podzielić zakupy, nie kupować wszystkiego na raz. Zakupy powinniśmy zacząć od łóżeczka, to w nim dziecko będzie spędzało nawet 20 godzin dziennie. Wybieramy przede wszystkim łóżeczka wygodne i z atestami. To od łóżka zależy prawidłowy rozwój dziecka i sen. Dobrze jest także wybrać łóżeczka regulowane, dzięki czemu nawet przez 2 lata nie będziemy musieli zmieniać łóżka dziecka – tłumaczy Magdalena Nawrot, dekoratorka.

Ale to nie jedyny element, jaki ma dziecku zapewnić dobry sen, a który powinien znaleźć się na liście zakupów. Ważny jest właściwy dobór kołdry, pod którą dziecko nie będzie się przegrzewać. – Zwracajmy uwagę na tekstylia, którymi przykrywamy malucha i które dostajemy w prezencie od rodziny i przyjaciół. Dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała tak jak dorośli, ponieważ ich wewnętrzny system regulacji nie jest wystarczająco rozwinięty. Optymalna temperatura dla dziecka to 16-20 stopni. Dlatego ani pościel, kocyk czy kołdra nie powinny być wykonane z materiałów syntetycznych. Preferowana jest bawełna, przepuszczająca powietrze – mówi dekoratorka.

W pokoiku dziecka powinno znaleźć się także nocne oświetlenie, ale na tyle przygaszone, aby dziecko mogło spokojnie spać. Z listy zakupów dobrze jest, więc wykreślić zawczasu świetlówki i lampy dające intensywne, białe światło. – Światło powinno być tak dobrane, aby nie wybudzało dziecka podczas nocnego karmienia lub przewijania, wręcz przeciwnie powinno być kojące dla oczu. Najlepszym miejscem do jego umiejscowienia jest ściana nad przewijakiem. W pokoju dziecięcym możemy zainstalować lampki dające ciemno czerwone światło lub granatowe, najlepiej w kształcie kwiatów lub półksiężyca, dodatkowo podkreślając charakter pokoju – mówi Magdalena Nawrot.

Co powinno znaleźć się w pokoiku niemowlaka? - Wypowiedź dekoratorki.

Jak wygodnie karmić, przewijać i kąpać?
Nie lada wyzwaniem jest także zorganizowanie w pokoju miejsca do karmienia dziecka. W pokoju dziecięcym powinien, więc znaleźć się duży wygodny fotel, zapewniający komfort rodzicom i dziecku. – Bujak to nie jedyne rozwiązanie, aczkolwiek wciąż bardzo popularne. Najlepiej jednak w pokoju ustawić wygodny fotel z głębokim siedziskiem i oparciem, dzięki czemu nasze ręce nie będą się męczyć podczas długiego karmienia malucha. Przy fotelu możemy ustawić lampę stojącą, ale dającą delikatne światło – tłumaczy dekoratorka.

Jednym z najważniejszych punktów pokoju jest miejsce do przewijania. Wygodę zapewni specjalny przewijak z dodatkowymi półkami na pieluchy i kosmetyki do pielęgnacji malucha. Specjaliści zalecają także, aby stół bawił dziecko. – Stół musi odciągać uwagę dziecka od przewijania i może przy okazji pomóc w poznawaniu świata przez malucha. Pomogą w tym specjalne maskotki i zabawki zawieszone nad przewijakiem skupiające uwagę malucha i bawiące go. Zabawki musimy tak dobrać, aby stymulowały one rozwój zmysłów. W zasięgu ręki dziecka powinny być także zabawki-gryzaki, a także zabawki wykonane z różnych tkanin i materiałów pozwalające na rozwój zmysłu dotyku. W rozwoju słuchu pomogą z kolei pozytywki, w pierwszych trzech miesiącach życia malucha umieszczone przed nim, a w 6-12 miesiącu już za plecami – radzi Magdalena Nawrot.

Zabawą powinna być także kąpiel. – Specjalnie zaprojektowana wanienka dla niemowląt z jednej strony zwiększy bezpieczeństwo podczas kąpieli, z drugiej będzie okazją do zabawy dziecka w wodzie. Szukajmy, więc wanienek z zaokrąglonymi brzegami, wykonanych z miękkiego tworzywa i antypoślizgowym dnem. Dobrze jest także upewnić się, czy wanna posiada zabezpieczenia zapobiegające jej przewróceniu się – mówi Magdalena Nawrot.
 

Redakcja poleca

REKLAMA